Blue Swirl Egg Art Glass Award
In stock
SKU
#21234
Production time for this product is 0 business day(s); expected pickup or shipping date is 00-00-0000.
$68.4
Here is the perfect sized art glass award for your slightly compact office space. The Blue Swirl Egg Art Glass Award are a sturdy but not overwhelming 6.75 inches tall. Give the newest innovation in corporate awards with art glass! A black glass base with your personal engraving message adds just the right touch to this swirl award. Packaged in a premium gift box, it also includes three lines of quality etching on a black brass plate.
**NOTE** This award is made of hand-crafted glass. Minor bubbles and swirls are inherent to blown art glass, and slight variations in design and pattern are considered acceptable from piece to piece.
**NOTE** This award is made of hand-crafted glass. Minor bubbles and swirls are inherent to blown art glass, and slight variations in design and pattern are considered acceptable from piece to piece.
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Engraving Method | Laser Engraved, Diamond Tip Engraved |
| Engraving Material | Black Brass |
| Imprint Color | Gold |
| Materials | Glass, Crystal |
| Height | 6.75" |
| Engraving Size | .875"x2.5" |
| Engraving Lines | 5 |
| Discontinued Product | No |




