Jade Glass Disk with Rosewood Base Award
In stock
SKU
#20992
Production time for this product is 0 business day(s); expected pickup or shipping date is 00-00-0000.
$124.8
With simple lines and an amazing combination of colors, these awards outshine the rest! Our Jade Glass Disk with Rosewood Base Award feature light green tinted glass in flat disk shape with a beveled edge, atop a lustrous rosewood base. Your free and personalized engraving is etched into the glass. Add some text to the base as well for a small extra charge. These graceful awards are sure to be proudly displayed by all!
If you would like engraving on both the glass and the base please attach a note in the engraving instructions box on the customize page. The base engraving should go in the top lines and glass engraving can follow.
If you would like engraving on both the glass and the base please attach a note in the engraving instructions box on the customize page. The base engraving should go in the top lines and glass engraving can follow.
| Weight | S: 2lbs, M: 3lbs, L: 4lbs |
|---|---|
| Engraving Method | Laser Engraved, Diamond Tip Engraved |
| Engraving Material | Direct |
| Imprint Color | Frosted |
| Materials | Glass, Solid Wood |
| Height | Sm: 7", Med: 7.25", Lge: 7.5" |
| Engraving Size | Sm: 4" dia, Med: 5" dia ,Lge: 6" dia |
| Engraving Lines | 5 |
| Discontinued Product | No |


