Laurel Wreath Hand Blown Clear Glass Cup Award
In stock
SKU
#24830
Production time for this product is 0 business day(s); expected pickup or shipping date is 00-00-0000.
$405.8
For an enduring gift to be displayed for years to come, choose our dramatic Laurel Wreath Hand Blown Clear Glass Cup Award. Made of heavy, hand-blown glass, this cup features an asymmetrical design, with the back higher than the front, highlighting your etched logo. A faceted band of delicate laurel leaves surrounds the rim. Personalization occurs on two places on the cup; your logo can be etched above the rim on the upper half of the award; a personalized message is also etched below the laurel band. All engraving is included in the price.
- In your choice of 2 sizes:
- Small: 11.5"H X 5.25"W; Base Diameter 4"W
- Large: 13.5"H X 6.25"W; Base Diameter 4.75"W
| Weight | 4lbs, 5lbs |
|---|---|
| Engraving Method | Sandblasted |
| Engraving Material | Direct |
| Imprint Color | Frosted |
| Materials | Crystal |
| Height | 11.5", 13.5" |
| Engraving Size | Top: 2" x 2.5"; Bottom: 2" x 2.25" |
| Engraving Lines | 5 |
| Discontinued Product | No |
