Blue & Metallic Sphere Art Glass Award
In stock
SKU
#21426
Production time for this product is 0 business day(s); expected pickup or shipping date is 00-00-0000.
$88.4
A gorgeous and vibrantly colored glass sculpture perfect for recognition! The Blue & Metallic Sphere Art Glass Award features swirling white, blue and gold metallic highlights. Atop a solid black glass base, this is a sturdy piece ready for your free and customized engraving! Out of this world workers deserve superb awards that can be displayed for a lifetime!
**NOTE** This award is made of hand-crafted glass. Minor bubbles and swirls are inherent to blown art glass, and slight variations in design and pattern are considered acceptable from piece to piece.
**NOTE** This award is made of hand-crafted glass. Minor bubbles and swirls are inherent to blown art glass, and slight variations in design and pattern are considered acceptable from piece to piece.
| Weight | 2lbs |
|---|---|
| Engraving Method | Diamond Tip Engraved, Laser Engraved |
| Engraving Material | Black Brass |
| Imprint Color | Gold |
| Materials | Glass |
| Height | 5" |
| Engraving Size | 1.25" x 2.75" |
| Engraving Lines | 4 |
| Discontinued Product | No |





